w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Lubin znów chce mieć tereny w SSE

KUP LICENCJĘ
MAG
Pin It email print

Miasto przygotowuje 500 ha terenów inwestycyjnych. Liczy, że za kilka lat wejdą tu firmy, które zastąpią KGHM.

 

Notowania

KGHM, PKNORLEN

Robert Raczyński, prezydent Lubina, przygotowuje miasto do czasów, w których KGHM nie będzie głównym pracodawcą w regionie.

— Trzeba zdobywać miejsca pracy w innych sektorach. Dlatego miasto przygotowuje strefę przemysłową o powierzchni blisko 500 ha na granicy gmin miejskiej i wiejskiej, tuż przy powstającej drodze ekspresowej S3 — mówi Ryszard Wawryniewicz z firmy doradczej CEDOS, która pracuje dla miasta.

Należące do gmin i Agencji Nieruchomości Rolnych tereny będą miały bezpośredni dostęp do węzła przy S3, ale także do drogi wojewódzkiej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała już umowę z Mota-Engil, portugalskim wykonawcą drogi, która powinna być gotowa za 2,5 roku.

— Równolegle będziemy pracować nad strefą przemysłową, co wpisuje się w projekt Ministerstwa Gospodarki, który przewiduje przygotowanie terenów inwestycyjnych przy drogach ekspresowych. Trwają prace przygotowawcze, czyli zmiana studium uwarunkowań. Będą potrzebne nowe plany zagospodarowania przestrzennego czy budowy infrastruktury. Wkrótce będziemy mogli rozmawiać z inwestorami — mówi Ryszard Wawryniewicz.

Miasto chce, by strefa przemysłowa stała się częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Od kilku lat w strefie jest już 14,87 ha w Lubinie. — Nikt tu nie zainwestował. Teren jest dość trudny — wymaga niwelacji. Poza tym ze względu na KGHM Lubin ma sławę drogiego miasta. Gdy wydzielić płace górnicze, pensje wcale nie są takie wysokie — twierdzi Dorota Włoch, wiceprezes legnickiej strefy.

Nowa działka ma duży potencjał.

— Ten teren może być dobrze połączony z miastem, a inwestorzy nie lubią stref w dzikim polu. W Legnicy dobrze rozwija się podstrefa Legnickie Pole, ale oddalona Krzywa trochę gorzej — mówi Dorota Włoch. Nową działkę chwali także Ryszard Wawryniewicz. — Oglądałem wiele terenów inwestycyjnych. To jeden z najlepszych w Polsce — twierdzi Ryszard Wawryniewicz. © Ⓟ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na Puls Samorządu

Województwo

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera. Podaj swój email.

Przetargi duże

Przetargi małe