w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Radom nie powiedział ostatniego słowa

KUP LICENCJĘ
MAG
Pin It email print

Czech Airlines od przełomu roku wznowił połączenie do Pragi. Lotnisko liczy na kolejnego przewoźnika i 60 tys. pasażerów.

 

Notowania

ORZEL

Pogłoska o śmierci Radomia była przesadzona. Lotnisko, które od 2014 r. przyjęło 1500 operacji lotniczych, głównie prywatnych samolotów, mimo perturbacji wciąż działa.

- 20 grudnia po miesięcznej przerwie wróciły linie Czech Airlines. Teraz latają do Pragi raz w tygodniu, ale od początku lutego będą to trzy loty tygodniowo. Współpracę będziemy kontynuować na pewno do 22 lutego, a rozmawiamy o jej przedłużeniu – mówi Kajetan Orzeł, rzecznik lotniska w Radomiu.

Regularne połączenia uruchomiły tu 1 września 2015 r. linie Air Baltic. Pasażerów było niewielu, linie niektóre loty odwoływały, w końcu je całkiem zawiesiły.

- Liczyliśmy, że Ryga, jako wygodny port przesiadkowy, będzie się cieszyć większym powodzeniem – przyznaje Kajetan Orzeł.

Jest za to szansa na bardziej popularne połączenia – do Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

- Rozmawiamy z kilkoma przewoźnikami – mówi rzecznik lotniska.

Choć planu na 2015 r. – przewiezienia 60 tys. pasażerów – nie udało się zrealizować, jest szansa, że stanie się to w tym roku.

- Miejmy nadzieję, że okres złej prasy zbliża się ku końcowi. Prezydent Radomia zapowiedział na styczeń kolejną sesję rady miejskiej poświęconą portowi – dodaje Kajetan Orzeł.

W latach 2006-15 miasto, jedyny udziałowiec Portu Radom, dokapitalizowało spółkę PL Radom kwotą 59,7 mln zł. Dostosowanie lotniska wojskowego do potrzeb cywilnych kosztowało 75 mln zł. Spółka zatrudnia 140 osób.

Inwestycje w polskie lotniska wyniosły do 2015 r. 5,8 mld zł. 2,3 mld zł pochodziło z funduszy UE. Eksperci uważają, że rentowne są lotniska, które mają co najmniej 1 mln pasażerów rocznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Karbinadel 2016-01-06

Czy kiedyś się dowiemy, kto odpowiada za wyrzucenie milionów na tego nielota? I czy będzie jakaś odpowiedzialność?

jang 2016-01-07

to jeszcze tylko 939 500 pasażerów przybędzie i już lotnisko zbliży się do rentowności...

Wiadomości dnia na Puls Samorządu

Województwo

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera. Podaj swój email.

Przetargi duże

Przetargi małe