w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Tarnów dostał 32 mln zł odszkodowania za zmowę

KUP LICENCJĘ
Rafał Fabisiak
Pin It email print

Aż 32 mln zł wpłaciły na konto Tarnowa firmy Strabag i Mota Engil

 

Aż 32 mln zł wpłaciły na konto Tarnowa firmy Strabag i Mota Engil, które w konsorcjum ze spółką Poldim dopuściły się w 2010 r. zmowy przetargowej. Wpłata jest efektem ugody sądowej zawartej w listopadzie 2016 r. Miasto wezwało do ugody dwie pierwsze firmy, bo trzecia jest w upadłości. Firmy z konsorcjum porozumiały się z innymi spółkami, aby tamte nie uczestniczyły w przetargu lub złożyły niekorzystne oferty. W zamian miały się z nimi podzielić pieniędzmi, wystawiając fikcyjne faktury lub protokoły odbioru robót. Przetarg dotyczył budowy połączenia autostrady A4 z drogą wojewódzką 977 (Węzeł Krzyż).

Według prokuratury zmowa była możliwa dzięki współdziałaniu z firmami pracowników Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich (został zlikwidowany w styczniu 2012 r). Miasto domagało się 39 mln zł odszkodowania: 26 mln za nieuzasadnione podejrzenie zmowy przetargowej i około 14 mln zł za oddaną dotację unijną.

Zdaniem władz Tarnowa 32 mln zł to rekordowe i prawdopodobnie jedyne takie odszkodowanie w Polsce. Ale straty miasta też są niemałe. Prokuratura oszacowała je na prawie 25,8 mln zł, czyli różnicę między ceną ustaloną z zamawiającym (prawie 40 mln zł) a rzeczywistym kosztem przedsięwzięcia, który prokuratura ustaliła na prawie 13,9 mln zł.

Prokuratura natrafiła także na wątek korupcyjny. W lipcu 2016 r. Sąd Rejonowy w Brzesku skazał na pięć lat więzienia byłego prezydenta Tarnowa Ryszarda Ś. za przyjęcie 70 tys. zł łapówki i przekroczenie uprawnień, 160 tys. zł grzywny i zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego i innych podmiotach dysponujących mieniem publicznych na 10 lat. Nakazał mu też naprawienie wyrządzonej miastu szkody w kwocie 295 tys. zł.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na Puls Samorządu

Województwo

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera. Podaj swój email.

Przetargi duże

Przetargi małe