Dobrze zarządzają gminą, potrafią zdobywać zewnętrzne fundusze, inwestują w infrastrukturę, pomagają budować aktywność lokalnych społeczności – oto cechy Samorządowych Menedżerów Regionów, których wyłoni ranking zrealizowany przez "Puls Biznesu" i ARC Rynek i Opinia. Wyboru dokonają wyłącznie przedstawiciele sektora samorządowego – ARC Rynek i Opinia przeprowadzi badanie wśród wszystkich gmin i powiatów w Polsce prosząc o wskazanie najlepszych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Do 2014 r. tytuł Samorządowy Menedżer Regionu przyznawany był w ramach projektu Filary Polskiej Gospodarki na podstawie badań przeprowadzonych w 1000 losowo wybranych gminach.

Od 2015 r. o ocenę poprosimy wszystkie gminy i powiaty. Będzie to pierwsze tego typu badanie w Polsce. Badanie będzie realizowane w styczniu i lutym 2016 r., a laureatów poznamy w kwietniu.

 

Przed samorządowcami duże wyzwania. Z jednej strony otwiera się przed nimi ostatnia tak wielka perspektywa finansowa UE, z drugiej – wygląda na to, że zbliżające się zmiany podatkowe osłabią budżety samorządów, które akurat teraz muszą szykować pieniądze na wkład własny do dofinansowywanych przez Brukselę przedsięwzięć. Na to nakładają się oczekiwania wyborców, którzy w ogromnej większości nie mają bladego pojęcia, w jakich realiach funkcjonują samorządy, a którzy oczekują od lokalnych włodarzy pozytywnych zmian w swoim otoczeniu (czytaj – przede wszystkim inwestycji). Kto da sobie z tym radę? Poprzednie lata pokazały, że grono kreatywnych (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) i pracowitych włodarzy wcale nie jest takie małe.

Takich Samorządowych Menedżerów Regionu szukamy już po raz czwarty, choć w zmodyfikowanej formule. Ryzykujemy twierdzenie, że takiego badania prawdopodobnie w Polsce jeszcze nie było. Aby wyłonić najsprawniejszych wójtów, burmistrzów i prezydentów, znana agencja badawcza ARC Rynek i Opinia zapyta przedstawicieli prawie 2,5 tys. gmin oraz 380 powiatów. Nie powołujemy kapituły, która siłą rzeczy podjęłaby decyzję w uznaniowy sposób. Szczycimy się tym, że o wyborze decydują wyłącznie sami samorządowcy, którzy najlepiej potrafią ocenić to, co dzieje się w ich regionie.

Tadeusz Markiewicz, redaktor prowadzący sekcji "Puls Samorządu"OrganizatorPatronat honorowy